User:DevLewy/skroconainstrukcjaobslugi draft

From Prison Architect Wiki
Jump to navigation Jump to search

Witaj w Prison Architect! Ta skrócona instrukcja ma na celu przeprowadzenie ciebie krok po kroku przez proces zbudowania twojego pierwszego więzienia. Przed rozpoczęciem tego poradnika, zalecane jest ukończenie kampanii, a przede wszystkim ukończenie wprowadzenia (Wyrok śmierci (kampania) (en)), które oswaja z elementami rozgrywki.

Ten poradnik to nie ukazuje najlepszej lub jedynej drogi do zbudowania więzienia. Gra jest piaskownicą. Z tego powodu istnieje teoretycznie nieskończona wersja działających (lub nie) więzień możliwych do zbudowania przez graczy. Z tego poradnika dowiesz się, jak zbudować podstawowe więzienie z podstawowymi elementami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o danych elementach rozgrywki, kliknij na odpowiedni link w treści lub wróć na stronę główną będącą drogowskazem.


Ustawianie języka polskiego

Po uruchomieniu gry, wciśnij klawisz [ESC] i z menu wybierz Options. Z ekranu ustawień wybierz Language. Pojawi się lista tłumaczeń. Znajdź na liście Polish, a następnie Select.

Tworzenie więzienia

Tworzenie nowego więzienia

W celu rozpoczęcia budowy nowego więzienia w trybie piaskownicy (en), należy przejść do menu głównego wciskając klawisz [ESC] na klawiaturze, a następnie wybrać Utwórz nowe więzienie.

Pojawi się wiele opcji do wyboru. Ich szczegółowy opis pojawi się po najechaniu na ich nazwy w grze, a dodatkowe szczegóły znajdują się w artykule o piaskownicy w sekcji opisu opcji do wyboru. Domyślne ustawienie jest najlepsze dla normalnej rozgrywki, bez ułatwień (np. nieograniczone środki) czy utrudnień (np. gangi).

Mapa

Zaraz po załadowaniu mapy, naciśnij [Spację] w celu wstrzymania gry. Rozejrzyj się. W przeciwieństwie do kampanii, tutaj nic nie ma. Posiadasz $30 000, ośmiu robotników (en), trochę podstawowych zapasów, strefę dostaw (en) oraz strefę odpadów en. Wszystko inne zależy od ciebie. Może wydawać się to przytłaczające, szczególnie, że musisz wybudować i uruchomić podstawowe więzienie zanim dotrą do niego pierwsi więźniowie, a ci pojawią się już za 24 godziny. Możesz jednak wstrzymać napływ więźniów w raporcie w sekcji transport (en).

Finanse

Z 30 tysiącami dolarów na koncie jesteś w stanie zbudować jedynie bardzo podstawowe więzienie. Na szczęście rząd może udzielić tobie dotacji (en). Aby przyjąć dotację, kliknij na ikonkę raportów (en) w prawym dolnym rogu ekranu i wybierz zakładkę "Dotacje", a następnie kliknij na nazwę dotacji (uprzednio możesz tylko najechać na nią kursorem i przeczytać jej opis).

Dotacje oferują wpływ bezzwrotnych środków pieniężnych jako nagrodę za ukończenie pewnych zadań. Większość dotacji ponadto zasila twój budżet również zaliczką, którą otrzymujesz od razu po jej przyjęciu. Jednocześnie możesz posiadać dwie aktywne dotacje czekające na wykonanie zadań (maksymalnie trzy aktywne po odblokowaniu odpowiedniej umiejętności poprzez biurokrację.

Dzięki dotacjom początkowym możesz natychmiastowo zwiększyć stan swojego konta do ok. 55 tysięcy dolarów (wybierz dotacje Podstawowa placówka penitencjarna (en) oraz Centrum administracji (en)). To więcej niż potrzeba do zbudowania działającego więzienia, ale pamiętaj, że takie fundusze te nie pozwalają jeszcze na kupowanie dodatkowych elementów.